Rozwój Personalny – co to takiego?

Jakiś czas temu, podczas zmiany adresu blog zmienił swój podtytuł ze Strategii skutecznego działania na Rozwój Personalny.
Otrzymałem sporo pytań o powód takiej zmiany i prośby o wyjaśnienie tego czym jest Rozwój Personalny.

Ponieważ pomyślałem, że temat może interesować większe grono czytelników, postanowiłem krótko wyjaśnić czego dotyczy wspomniane przedsięwzięcie.

Różne osoby poszukując ścieżek swojego rozwoju, dokonują rozmaitych wyborów, poszukując często optymalnych planów na pogodzenie wielu różnych obszarów naszej aktywności życiowej. Obszary te dotyczą naszej kariery i pracy, relacji z innymi ludźmi, rodziną, sfery finansowej, aspekty samorealizacji oraz naszego zdrowia i witalności. Odnalezienie stanu równowagi pomiędzy wspomnianymi aspektami daje wielu osobom poczucie szczęścia, a ignorowanie chociażby jednego z obszarów może kosztować Nas bardzo wiele. Wynika to z faktu, że choć większość problematycznych sytuacji czy tego chcemy czy nie wynika ze sfery finansowej, to same pieniądze, sukces zawodowy nie wystarczą gdy braknie zdrowia, energii lub gdy nasze kontakty z bliskimi kuleją lub gdy czujemy, że czegoś Nam brak, ale nie potrafimy zdefiniować czego.

Jaki związek z tym wszystkim ma Rozwój Personalny?

W dzisiejszych czasach można znaleźć mnóstwo informacji na temat różnych aspektów rozwoju… jednak mało kiedy możemy usłyszeć na temat równowagi, formułowania celów nie tylko zawodowych czy finansowych, wykorzystania wielu, często genialnych narzędzi i technik… na co dzień itd itp. Osobną kwestią wydaje się wykorzystanie wielu wartościowych informacji … w ogóle. Niektórzy rozpoczynając drogę rozwoju zapominają o celu, który im przyświecał na początku i… rozwijają się tylko po to, aby się… rozwijać.

Choć teoretycznie każdy z Nas powinien mieć dostęp do tego rodzaju informacji, nie zawsze wystarcza czasu, energii czy choćby wiedzy, aby trafnie i z dystansu dokonać kompleksowej oceny i określenia priorytetów, konstrukcji planu, dzięki czemu możesz zaoszczędzić mnóstwo czasu, energii i zdrowia podczas realizacji Twoich zamierzeń.

Prowadząc szkolenia dotyczące czy to sprzedaży, komunikacji, NLP czy też innych tematów związanych na co dzień z biznesem kładę ogromny nacisk na fakt, aby pamiętać o celach, wykorzystać zdobytą wiedzę na co dzień i… rozwijając się pamiętać, że Twoje działanie powinno mieć określony cel. Nie każdy jednak miał do tej pory okazje spotkać się z tego rodzaju koncepcjami i dokonać świadomych wyborów swoich działań, nie tylko na gruncie biznesowym.

Z tych i wielu innych powodów, mając na celu rozwiązanie wspomnianych i wielu innych problemów od bardzo dawna przygotowywany jest projekt, mający na celu danie dostępu do użytecznej, praktycznej i skutecznej w użyciu wiedzy, dla zdecydowanie większej ilości osób, niż do tej pory. Bo jak kiedyś napisał, cytowany dziś w wielu miejscach  Mark Twain „Ludzki umysł jest jak proch. Nie jest w stanie rozpalić się sam – ogień, który mógłby go rozpalić musi przyjść z zewnątrz”. Oczywistym jest to, że jeżeli proch będzie mokry, nie zapłonie, jeżeli jednak będzie inaczej, nieważne skąd, ważne aby ów ogień się po prostu pojawił.

Jeżeli to o czym piszę zainteresowało Cię i chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedzaj tą stronę regularnie i korzystaj z przedstawianych informacji.

Łukasz Gigoń
Trener rozwoju personalnego
i kompetencji biznesowych

P.S.

Chcesz wiedzieć, kiedy pojawi się nowy artykuł?
Zapisz się na listę newslettera korzystając z formularza po prawej =>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.