Osiąganie celów, realizacja planów i konsekwencja, a … elastyczność

Działaj wytrwale i konsekwentnie, ale elastycznie – zwykł mawiać pewien bardzo mądry człowiek, którego niewielu słuchało, a rozumiało niewielu z tych, którzy słuchali”
– Tak właśnie powinien rozpocząć się ten wpis. Historią, która nie mając konkretnych bohaterów, czasu akcji, określonych wydarzeń nigdy się nie wydarzyła, a jednak gdyby została opowiedziana, wielu z Nas, ludzi żyjących tu i teraz, mogło by uważać, że dotyczy właśnie ich. O czym mowa?

Obserwujemy często wokół ludzi bez celów, którzy idą, zatrzymują się, zawracają, po chwili znowu idą i … przed metą, którą widać z daleka, nagle skręcają i idą w nowym, nieznanym kierunku. Mam na myśli osoby, które nie mają określonych celów, nie wiedzą czego chcą i do czego dążą. Następuje jednak w życiu każdego (no może prawie każdego 😉 ) człowieka moment, gdy w końcu zdecyduje czego chce i … często i tutaj pojawiają się kłopoty. Samo określenie celu, nawet połączone z fanatycznym wręcz działaniem, to w dzisiejszych czasach szybkich zmian po prostu za mało.

Jeżeli masz już cel, plan działania, itd, działasz, dążysz do celu, pamiętaj o tym, aby czasami zatrzymać się i… sprawdzić gdzie jesteś! Samo określenie punktu startu i mety oraz drogi to za mało, jeżeli po drodze nie będziesz reagował/a na to co się wydarza, zmieniające się (ciągle) warunki i pojawiające się szanse i zagrożenia.

Czy zatem warto mieć cele?

Tak, ponieważ cel określa to gdzie chcesz się znaleźć, nie jest zatem określeniem sposobu, którym dany cel zrealizujesz. Sposoby mogą się zmieniać, ulegać modyfikacjom, jednak jeśli masz cel i wiesz dokąd zmierzasz, dojdziesz tam prędzej czy później. Sam wielokrotnie musiałem nieraz podejmować decyzje, które znacząco zmieniły sposoby dotarcia do kilku określonych przeze mnie celów. Nie zmieniły jednak (!) żadnego z samych celów.

Jak to się dzieje?

Poprawnie określony cel, który zostanie opracowany zgodnie ze wszystkimi założeniami rozwoju personalnego, pozostanie aktualny nawet wtedy, gdy zmienisz środki, które pomogą Ci ten cel osiągnąć.

Zapraszam Cię do zapisania się na kurs rozwoju personalnego dzięki któremu i Twoje cele będą bezpieczne, podczas okresów zmian.

Pamiętając o równowadze pomiędzy wytrwałością i dążeniem do założeń, a elastycznością, która warunkuje wykorzystanie dostępnym w danej chwili okazji (oraz unikaniem zagrożeń), możesz osiągnąć znacznie więcej.

Powodzenia!

Łukasz Gigoń
Trener rozwoju personalnego
i kompetencji biznesowych

P.S.

Chcesz wiedzieć, kiedy pojawi się nowy artykuł?
Zapisz się na listę newslettera korzystając z formularza po prawej =>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.