Obiektywizm – czy istnieje?

Jak często słyszysz stwierdzenie, że patrząc na to, czy na tamto w sposób obiektywny, „można powiedzieć, że …”

Pewnie już wiesz, co jest później. Po tym jak ktoś powie, że patrząc na daną kwestię obiektywnie można stwierdzić to, czy tamto… najczęściej mówi to co sam/a uważa. Dlaczego?

Otóż najpierw warto zadać sobie pytanie, czy obiektywizm w ogóle istnieje. Odpowiedź na to pytanie pomoże Nam nieco inaczej spojrzeć na kwestię posiadania racji, tego czy coś jest dobre dla innych itd.

Jeżeli zapytasz 2 osoby, które w tym samym czasie obserwowały dane zjawisko, otoczenie, cokolwiek (np. 2 przyjaciół, którzy byli razem na koncercie) okaże się, że słuchając ich relacji w pewnym momencie odniesiesz wrażenie, że mówią o różnym wydarzeniu, rzeczy itd.

Jedno z założeń operacyjnych NLP brzmi:

Mapa to nie teren. Ponieważ każdy z Nas odbiera otoczenie przy pomocy dostępnych zmysłów, a następnie reprezentuje otoczenie w umyśle, Nasze wyobrażenia na temat otaczającego Nas świata różnią się zdecydowanie.

I w tym miejscu rodzi się pytanie: czy może istnieć coś takiego jak obiektywizm? Czy można powiedzieć, że obiektywnie to czy tamto wygląda tak, czy inaczej?

Nawet jeżeli byśmy wzięli, odnosząc się do przykładu koncertu, relacje WSZYSTKICH uczestników, włączając w to zespół (zespoły), obsługę itd, to czy uzyskamy pełen opis zdarzenia, zawierający każdy najmniejszy szczegół tak, aby obiektywnie ocenić całość?

A gdy na tym koncercie był ktoś jeszcze? Co wtedy? Czy poprzedni, pozornie kompletny opis byłby pełen? 😉

Wiele rzeczy przyjętych jest jako norma, ponieważ tak jest łatwiej, lepiej, szybciej. Ale w pewnym momencie okazuje się, że wystarczy zadać odpowiednie pytanie, jak to powyżej, aby okazało się, że nie wyczerpaliśmy wszystkich możliwości. To oznacza również, że obiektywne 'spojrzenie’ na sytuację czy zagadnienie, może istnieć jedynie pod dodatkowymi warunkami, m.in., że nie bierzemy pod uwagę możliwości naruszenia status quo danego ośrodka odniesień (w tym wypadku uczestnicy koncertu z założenia wyczerpują swoimi relacjami przebieg wydarzenia, opis otoczenia itd).

Czy jednak w rzeczywistości możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że jakakolwiek kwestia jest opisana, zrelacjonowana w sposób tak wyczerpujący, aby nie można było znaleźć niczego więcej?

Odpowiedź nasuwa się w tym momencie sama 😉 i niezależnie od tego czy rozmawiamy o komunikacji, biznesie, finansach, sprzedaży, osobie, wydarzeniu czy czymkolwiek innym, nie możemy jednoznacznie określić co jest obiektywne, a co nie.

Napisz proszę w komentarzu poniżej co sądzisz =)

Łukasz Gigoń
Trener rozwoju personalnego
i kompetencji biznesowych

P.S.

Chcesz wiedzieć, kiedy pojawi się nowy artykuł?
Zapisz się na listę newslettera korzystając z formularza po prawej =>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.