Mniejsza o to ile zarabiasz…

.. ważne jest to ile wydajesz! Zwykło się entuzjastycznie powtarzać, po lekturze którejkolwiek książki traktującej o inteligencji finansowej. Właśnie… powtarzać.

Jakoś tak to się wszystko układa, że choć zdecydowana większość populacji popiera świetne, korzystne idee, sposoby myślenia, postępowania, zdecydowana większość odkłada wszystko na później. Dokładnie tak samo jest z momentem, w którym każdy z Nas postanawia zabrać się w końcu za swojej finanse. Robimy to… jutro. A, że jutro nigdy nie nadchodzi, bo zawsze jest dzisiaj, to dzisiaj wiele osób ma kłopoty finansowe, oszukując się, że jutro przyniesie zmiany…

A statystyki są jakie są i się nie zmieniają. Tylko około 5% ludzi dobrze zarządza swoimi finansami. Co ciekawe jeżeli poszukamy statystyk na temat najlepiej zarabiających przedsiębiorców, czy ludzi zamożnych, mogących przeżyć lata ze środków zgromadzonych na koncie, okazuje się, że… często to Ci sami, którzy sprawnie zarządzają swoimi finansami. Odpowiedz sobie sam/a na pytanie czy warto nabyć tę umiejętność.

Podstawą do sprawnego zarządzania finansami jest… ich posiadanie. Jednak to podstawowe założenie jest często niewłaściwie rozumiane. Wiele osób twierdzi, że nie zarządzają finansami bo.. nie mają czym. Nic bardziej mylnego, ponieważ każdy, kto zarabia, osiąga jakieś dochody, zarządza (świadomie lub nie, lepiej lub gorzej) posiadanymi środkami.

Zastanów się jak wygląda teraz Twoja sytuacja finansowa? Ile pieniędzy zostaje Ci po zakończeniu miesiąca?

Jeżeli zostaje Ci 20-30% tego co zarabiasz, jest nieźle. Jest to wynik, dzięki któremu możesz budować spokojnie swoją finansową przyszłość, uwzględniając różne poziomy planów finansowych. Jeżeli jednak Twój wynik jest słabszy (co gorsza, jeśli jest ujemny) powinieneś/aś się zastanowić nad sposobem wydawania pieniędzy, który stosujesz. Niezależnie od rozmiaru majątku, wielkości przedsiębiorstwa, poziomu dochodu.. nie ma możliwości, aby w nieskończoność wydawać więcej, niż się zarabia.

Dlaczego warto wydawać mniej niż się zarabia?

Czy myślałeś/aś o tym co będzie, jak któregoś miesiąca nie zarobisz pieniędzy? stracisz prace? wypłata się opóźni?

A co z Twoją przyszłością? Ile pieniędzy masz zainwestowane na przyszłość bliższą lub dalszą?

A jeżeli pojawi się nagły, nieprzewidziany wydatek?

itd.

Myślę, że sam/a doskonale wiesz dlaczego należy wydawać mniej, niż się zarabia.

Jak to zrobić?

Planuj wydatki, określi budżety na poszczególne wydatki, planuj. Zastanów się dokonując większych zakupów, czy to, na co zamierzasz wydać pieniądze jest Ci koniecznie potrzebne. Unikaj działania pod wpływem impulsu i zadłużania się. To naprawdę proste zasady, których trzymanie się może zdziałać cuda 😉

Dawno temu usłyszałem stwierdzenie, że obecnie ludzie wydają mnóstwo pieniędzy na to czego w rzeczywistości nie potrzebują, myląc słowa potrzebuję i chcę i przez to właśnie popadają w tarapaty finansowe. Zapamiętanie tej prostej maksymy, połączone ze stworzeniem najprostszego nawet budżetu stawia Cię dalej niż 90% populacji. Do Ciebie należy wybór, czy skorzystasz z możliwości jakie posiadasz, czy nie.

Napisz proszę w komentarzu poniżej co sądzisz =)

Łukasz Gigoń
Trener rozwoju personalnego
i kompetencji biznesowych

P.S.

Chcesz wiedzieć, kiedy pojawi się nowy artykuł?
Zapisz się na listę newslettera korzystając z formularza po prawej =>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.