Inteligencja finansowa a kariera, praca i inne

Finanse, słowo budzące rozmaite emocje, wielu kojarzące się z czymś skomplikowanym, tajemniczym, kłopotliwym.

Wiele osób w trakcie rozwoju, tak osobistego, dorastania jak i rozwoju zawodowego nabywa mnóstwo przekonań dotyczących finansów, strategii zarządzania budżetem, tworzenia go lub… nie.

Okazuje się, że wiele osób nie ma pojęcia w jaki sposób należy tworzyć podstawowy budżet, a co dopiero plany finansowe, jak gospodarować finansami w okresie dłuższym niż miesiąc itd itp.

Warto jednak zastanowić się na przykład nad tym o ile łatwiej byś funkcjonował/a na co dzień, gdyby Twoje finanse nie przyprawiały Cię o zawrót głowy?

Co byś robił/a dzisiaj, za miesiąc, za rok, albo za 5 lat, gdybyś wiedział/a, że nie musisz się martwić o sferę finansów?

W tym momencie prawdopodobnie rozmarzysz się i zaczniesz snuć myśli … np. jak by to było pięknie wygrać w totka? Mieć tyle pieniędzy, żeby starczyło na dom, samochód, rozrywki, podróże….i nagle okazuje się, że 90% osób wygrywających w loteriach pieniężnych po 3-5 latach ma większe kłopoty finansowe, niż wcześniej.

Dlaczego?

Zarządzanie finansami to coś, czego nie da się… kupić. To umiejętność jak każda inna, którą albo się nabędzie, albo nie.
Im szybciej to każdy zrozumie, tym lepiej dla niego.

Jak może zyskać na tym Twoja praca, kariera, biznes, który prowadzisz?

Najskuteczniej zarządzają firmą Ci, którzy radzą sobie ze swoimi pieniędzmi, najmniej stresu mają w pracy Ci, którzy nie czekają na wypłatę, aby opłacić rachunki, najzdrowsi są Ci, którzy rzeczy mają dla Siebie, a nie oni istnieją po to, aby np. spłacić kredyty za 'zabawki’.

W najbliższym czasie pojawi się kilka wpisów dotyczących strategii powiązanych ze sferą inteligencji finansowej. Jeżeli coś szczególnie Cię interesuje, napisz o tym w komentarzu na dole.

W tym momencie jednak chciałbym, abyś zastanowił/a się nad tym o czym napisałem powyżej i włączył/a się do dyskusji na ten temat. Wierzę, że przyniesie Ci to wymierne korzyści, nie tylko te finansowe.

Pieniądze nie są celem, a jedynie środkiem do realizacji celów.

Łukasz Gigoń
Trener rozwoju personalnego
i kompetencji biznesowych

P.S.

Chcesz wiedzieć, kiedy pojawi się nowy artykuł?
Zapisz się na listę newslettera korzystając z formularza po prawej =>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.