Gdy nie wiesz, że nie potrafisz?

Bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym co już mamy, myśląc często o tym, co chcemy mieć, gdzie chcemy się znaleźć..itp. Okazuje się jednak, że w momencie gdy zwolnimy, spojrzymy na sytuację nieco z boku, możemy dostrzec pewną prawidłowość. Zanim nauczysz się czegokolwiek, najpierw…

Nie wiesz, że nie umiesz tego, czy tamtego. Zanim nie wsiadłeś/aś na rower, prawdopodobnie nie miałeś/aś pojęcia o tym, że to może wymagać jakiejkolwiek nauki. Podobnie z jazdą samochodem i… wieloma innymi, żeby nie napisać wszystkimi umiejętnościami, jakie dzisiaj posiadasz. Po prostu, zanim nie sprawdzisz, zanim nie dowiesz się, że czegoś nie umiesz, trudno jest określić, czy coś się da czy nie, czy coś jest łatwe, czy trudne itd. To mniej więcej tak samo, jakby ktoś powiedział, że nie lubi owoców morza, a nigdy ich nie spróbował.

Gdy już wsiadłeś/aś na rower/za kierownicę, nagle otrzymujesz pewnego rodzaju informację zwrotną, że tego nie potrafisz. Jeszcze. I w tym momencie wiesz, że nie potrafisz. Jest to drugi z poziomów rozwoju kompetencji.

W momencie opanowania techniki jazdy, czy nauki czegokolwiek, po upływie określonego czasu, potrafisz świadomie korzystać z zasobu kompetencji i umiejętności i  wiesz, że umiesz. Jest to trzeci poziom rozwoju kompetencji.

W tym momencie Twoje umiejętności są jeszcze nieugruntowane, mogą się rozwinąć lub… cofnąć. Porównując to do nauki jazdy samochodem, jest to mniej więcej upraszczając moment zakończenia kursu, zdania egzaminu, otrzymania prawa jazdy i….. co dalej? Jeżeli ktoś zaprzestaje jazdy, stopniowo zapomina, traci tę umiejętność. Nieużywane zasoby zanikają, umiejętności są zapominane.

Jeżeli jednak ktoś jeździ, praktykuje, w pewnym momencie nawet nie wie, że umie. I tak mamy kierowców potrafiących prowadzić samochód, rozmawiać przez telefon (nie wolno 😉 ), pić kawę, przeglądać mapę… itd. To wszystko w trakcie jazdy, która kiedyś wymagała skupienia i koncentracji. Jest to poziom czwarty, tzw nieświadoma kompetencja, swoisty nawyk.

Dlaczego piszę Ci o tym wszystkim?

Ponieważ chcę, abyś przypomniał/a sobie cokolwiek, jakąkolwiek umiejętność wymagającą czasu, opanowanie której zajęło Ci wiele miesięcy, lat i…. gdy zaczniesz robić cokolwiek nowego, pamiętaj, że to także może wymagać tego czasu tyle samo lub więcej.

Jeżeli skorzystasz z tej wiedzy, będziesz działał/a skuteczniej niż 90% ludzi, których spotykasz na co dzień, zniechęcających się po pierwszym niepowodzeniu.

Działaj skutecznie. Życzę Ci wytrwałości i sukcesów na końcu każdej z dróg, którą obierzesz.

Napisz proszę w komentarzu poniżej co sądzisz =)

Łukasz Gigoń
Trener rozwoju personalnego
i kompetencji biznesowych

P.S.

Chcesz wiedzieć, kiedy pojawi się nowy artykuł?
Zapisz się na listę newslettera korzystając z formularza po prawej =>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.