Cele a marzenia – co je różni?

Są na Świecie osoby, które poświęcają mnóstwo czasu na różnego rodzaju pseudo-techniki osiągania celów, które.. celami nie są. Aby uniknąć pętli pseudo-rozwoju i tracenia czasu na coś co nie ma szans przynieść efektów, musisz wiedzieć co odróżnia cele od.. czegoś w co wielu chce wierzyć, że jest celem, choć rzeczywistość pokazuje coś zupełnie innego.

Wspomniane niby-cele są w rzeczywistości marzeniami, pobożnymi życzeniami, że coś kiedyś się stanie. Problem tylko w tym, że w większości wypadków … nic się nie dzieje. A może inaczej… dzieje się: coś, tyle tylko, że nie zawsze jest to to czego oni oczekują.

Problem wielu ludzi zaczyna się już w momencie odpowiedzi na pytanie: czego chcesz?

Zdecydowana większość wie… czego nie chce i to właśnie dostaje. Dlaczego?

Pomyśl o Twoim umyśle jak o osobie, która patrzy na otaczający ją świat przez maleńki otwór w kartce. Co wspomniana osoba zobaczy?

Zobaczy tylko fragment, na który skieruje wspomnianą kartkę. Ta kartka to to o czym myślisz, Twoje cele i to na czym skupiasz uwagę. Jeżeli skierujesz kartkę na jeden detal, nie zobaczysz całości, jeżeli zajmiesz swój umysł czymkolwiek, nie zostanie już miejsca na nic innego. Bynajmniej nie w Twoim  świadomym umyśle, który kolejno odpowiedzialny jest za to nad czym pracuje Twoja podświadomość.

Jeżeli nie masz celów lub Twoje cele są przypadkowe, igrasz z własnym losem, opierając się na tym co Ci przyniesie. To bardzo ryzykowna gra 😉

Do tego momentu jednak nie ma większej różnicy pomiędzy celem, a marzeniem. Możesz nieustanie myśleć o czymkolwiek, zobaczyć to… i nie zrobić nic.

Widzisz, wielu ludzi jak już wspomniałem wcześniej wierzy w to, że jeżeli pomyślą o czymś to to wystarczy, że wizualizacje „przyciągną: do ich życia rozmaite sukcesy itd. Okazuje się jednak, że samo „przyciągnięcie” a raczej w myśl analogii do kartki – dostrzeżenie tego czego chcesz to za mało.

Aby Twoje marzenia stały się celami niezbędne są dwa czynniki:

Pierwszym jest odpowiedzialność. Odpowiedzialność to świadomość, że Ty i tylko TY odpowiadasz za realizację każdego Twojego celu. Jeżeli nie podejmiesz działania obiekt Twoich marzeń zniknie i nikt inny nie zrobi nic za Ciebie. Jesteś odpowiedzialny zarówno za sukcesy jak i chwilowe niepowodzenia. Dla wielu ta świadomość jest zbyt męcząca i trudna, aby ruszyć z miejsca. Jest jednak niezbędna ponieważ…

Drugim czynnikiem zamieniającym marzenia w cele jest właśnie działanie. Bez podjęcia działania Twoje marzenia pozostaną tylko w sferze Twojej wyobraźni i Twoje szanse na jakikolwiek sukces będą… podobne do wygranej w totka.

Ostateczny wybór należy do Ciebie, jeżeli określisz swoje cele, weźmiesz za nie odpowiedzialność i podejmiesz działania, to prędzej czy później je osiągniesz. Jeżeli zrobisz inaczej, ostatecznie to co osiągniesz i tak będzie zależne od Ciebie. Życzę Ci mądrych decyzji i wielu celów.

Napisz proszę w komentarzu poniżej co sądzisz =)

Łukasz Gigoń
Trener rozwoju personalnego
i kompetencji biznesowych

P.S.

Chcesz wiedzieć, kiedy pojawi się nowy artykuł?
Zapisz się na listę newslettera korzystając z formularza po prawej =>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.