80/20 czyli o tym jak ważna jest … Twoja psychika

Praca, nauka, inwestowanie, biznes, sport, studia, rozwój, dbanie o zdrowie… praktycznie nie ma obszaru, w którym byśmy nie mogli znaleźć gotowych, sprawdzonych, opracowanych przez praktyków rozwiązań… jednak nieustannie, od dziesięcioleci badania statystyczne prowadzone na rozmaitych próbach pokazują, że niezależnie od wszystkiego, tylko około 5 do 10% ludzi osiąga swoje cele i realizuje zamiary, które pchają wszystkich do działania w danym kierunku.

Dlaczego tak jest?

Dawno już udowodniono, że ogromną rolę w osiąganiu celów ma ich poprawna sformułowanie i ostateczne zapisanie, oraz powracanie do nich. Nie to jest jednak tematem tego wpisu. Chciałbym mianowicie zwrócić Twoją uwagę na coś zupełnie innego, rzadko opisywanego, coś na co zwracają uwagę tylko nieliczni.

Tym czymś jest Twoja psychika, która stanowi w 80% o sukcesie każdego przedsięwzięcia! Tylko 20% to strategia, sposób działania czy plan. Podstawą jest to jak ten plan, czy strategię potrafisz wykorzystać i na ile wytrwale działasz…

Jak to możliwe?

Czy pamiętasz sytuację, kiedy zniechęcony/a licznymi porażkami (które de facto były tylko informacją, że należy coś zrobić inaczej), porzuciłeś/aś działania, próby … tuż przed ostatecznym sukcesem?

Często zniechęcamy się, ponieważ coś nie idzie po Naszej myśli, tracimy wiarę i odpuszczamy. Zazwyczaj niepotrzebnie.

Jak sobie z tym poradzić?

Najpierw określ cele i opracuj plan. Plan powinien zawierać sposoby realizacji, które zostały już sprawdzone i wiadomo, że działają. Zapamiętaj – wiara w skuteczność Twoich działań jest ok, jednak w chwili zwątpienia stracisz ją i wtedy o wiele lepsza okaże się… wiedza. Zatem dowiedz się co działa i trzymaj się tego, ucząc się i ewentualnie wprowadzając elastyczne poprawki, nie radykalne zmiany.

Pracuj nad psychiką, zmień swoje przekonania, zastanów się co Cię zniechęcało. Gdy już uświadomisz sobie, że to co Cię powstrzymało przed działaniem ostatnio, tak naprawdę było bez znaczenia, zabrało Ci tylko wiedzy i umiejętności… od tego momentu będzie Ci łatwiej w trudnych chwilach powiedzieć sobie – „nie muszę wierzyć, ja wiem, że to jest możliwe, nie wiem jedynie dokładnie kiedy to zrobię.”

Pamiętaj, 80% zależy od Twojej psychiki i ostatecznie, czy narzędzia i metody, z których skorzystasz zadziałają, czy nie zależy od Ciebie, ponieważ jeżeli działały dla kogoś wcześniej, to są skuteczne. Nie zadziałają jednak same – to Ty musisz zadziałać, a raczej Twoja psychika 😉

Jeżeli chcesz działać sprawniej, rozwijaj się, pracuj nad swoim umysłem, zdobywaj uniwersalne umiejętności i opanuj emocje, a poradzisz sobie ze wszystkim.

Oczekuj tego co najlepsze, bądź gotów na najgorsze.
I do dzieła!

Łukasz Gigoń
Trener rozwoju personalnego
i kompetencji biznesowych

P.S.

Chcesz wiedzieć, kiedy pojawi się nowy artykuł?
Zapisz się na listę newslettera korzystając z formularza po prawej =>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.